Kaski ochronne na budowie określają funkcję pracownika

Różnie się dzieję w różnorakich miejscach. Inni ludzie są jacy są, a wypadki i tak się zdarzają. Tak zacznę swój artykuł o potrzebie noszenia kasku na budowie. Wiadomo, że fatum ciąży nad nami i nie jednokrotnie nie da się uciec. Po to i nie tylko jak się okazuję, Ci na budowach noszą kaski ochronne. Zrobione z plastiku, zaopatrzone w wyściółkę , a dodatkowo pasek mocujący pod brodę. Jaka jest funkcja tego kasku? Tego nie wymaga posiadanie fantazji. Zabezpiecza on głowę pracownika tworzenia. Przed czym? Przed wypadkami drodzy czytelnicy. To i ja i Państwo niewątpliwie wiecie już.

To natomiast nie jest jedyna cecha takiego kasku. Nie wiem czy ktoś z was zwrócił uwagę, na to jak oznaczone są kolorami kaski budowlańców? Tak? A czy wiecie po co są te kolory i jakie maja znaczenie? Ja już wiem i postaram się z wami podzielić tą informacją. Zapraszam do dalszej lektury.

Powiem Ci tak. Kolor danego kasku oznacza nic więcej jedynie pełnioną na budowie funkcję. Różnorodne kolory oznaczają właściwie każdy co innego. Wytłumaczę Ci to po kolei. A zatem mamy tak. Będę wymieniał po kolorach.

Funkcje pracowników ( podział ):

  • Kolor biały kasku; nosi nadzór tworzenia, czyli są to kierownicy budowy, kierownicy robót, inspektor nadzoru budowlanego, inżynier ochrony środowiska , a ponadto inni inżynierowie.
  • kolor żółty kasku ; nosi żadna osoba inny jak pracownik fizyczny tworzenia.
  • niebieski kolor kasku; nosi go osoba odpowiedzialna za budowę pracująca na wysokości , a ponadto operator dźwigu oraz dodatkowo maszyn, a również elektryk i energetyk.
  • zielony kolor kasku; powinno się ten kolor do inspektora BHP bądź pracownika BHP.
  • czarny kolor kasku; obowiązuję osobę sprawującą nadzór autorski, tj. architekt albo inspektor.
  • szary kolor kasku; kolor zwyczajowo nie przypisany do funkcji na budowie.
  • pomarańczowy kolor kasku; nosi osoba która pełni funkcję geodezyjne; jest to w dużej liczbie przypadków geodeta bądź pracownik geodezji.
  • czerwony kolor kasku; to można, żeby rzec kolor wizytowy bo osoba z tym kolorem kasku w większości wypadków to gość na budowie bądź praktykant lub stażysta.

W wielu przypadkach spotyka się kaski koloru żółtego i białego. Noszenie stosownego koloru nie jest usankcjonowane prawnie. Ten typ palety kolorystycznej jest charakterystyczny wyłącznie dla budownictwa. Kask ochronny to niezmiennie ważny detal. Na początku tworzenia każda osoba winna jest przejść szkolenie BHP na temat tego jak ważny to element. Obowiązek zakładania kasku mają wszelkie chłopcy i dziewczęta które są na budowie, bez względu na role, stan społeczny czy pochodzenie. Głowa to najważniejszy detal naszego ciała. Nie zapominajmy o niej.

Leave a Comment